EN
AR
444 0 347
Anasayfaya Dön
Paylaş
Bize Yazın
E-Bülten Listesine Kayıt
Hekim Ara
Hızlı Randevu
Merkezlerimiz
S.S.S.
Yazı Büyüklüğü A(-) A(+)
| Paylaş

SAĞLIK BİLGİLERİ

Ağız Kokusu ve Çevre Etkileşimi

İşiniz konumuzun statünüz ne olursa osun, ağız kokusu yeni biri ile tanışıldığında fiziksel görünüş kadar ağız kokusu da etkileşimi ve ön yargıları tahminlerimizden çok etkiliyor.

İki farklı branş olan psikiyatri ve diş sağlığı olarak ağız kokusu başlığını ele alırsak eğer; psikiyatrlar, sorunun özenli bir diyalogla gündeme getirilebileceğini savunurken, diş hekimleri, düzenli kontrollerin önemine dikkat çekiyor.

 

Psikiyatrist Prof. Dr. Hakan Yöney, “Genel olarak iş hayatında dikkat edilmesi gereken konularla ilgili çalışmalar yapılabileceği gibi, bazı durumlarda doğrudan konuya değinmek gerekebilir” derken;  Özel Dentistanbul Diş Hastanesi Diş Hekimi Dr. Ayşegül Yıldırım Mirza, “Temizlenmeyen taşlar ve plak ağızda koku yapar ve akabinde dişeti iltihabına neden olur. Bu da ağızda zaten mevcut olan korkuyu artırır. Ancak hepsinin çözümü var.” dedi.

 

Ağız kokusu, iş hayatında kesinlikle çözümlenmesi gereken bir problem olduğuna  değinen Psikiyatrist Prof. Dr. Hakan Yöney,  “Genel olarak iş yerinde dikkat edilmesi gereken konularla ilgili çalışmalar yapılabileceği verir, kötü kokular ise olumsuz bir etki yaratabilir. Kişi ile bazen doğruca konuya değinmek gerekebilir. Bu konuda geribildirim vermek gerektiğinde grup içinde değil, bire bir olarak konuşulmalı ve olaya yapıcı şekilde çözüm odaklı olarak yaklaşılmalıdır. Kırıcı olmamaya özen gösterilmelidir. Kişiyi çözüm aramak açısından motive etmek üzerine kurulu bir diyalog uygun olacaktır.” dedi. Kişinin iş arkadaşını böylesine hassas bir konuda uyarmasının aslına son derece zor bir durum olduğunu da belirten Yöney, kötü kokular yayan kişilerin olumsuz izlenimler vermesindense bir iş arkadaşının durumu sessizce ve kibarca kendisine iletmesinin çok daha olumlu sonuçlar doğurabileceğine dikkat çekti. Kişisel bakımın iş hayatındaki önemi konusunda “Vücut kokuları insanın benlik algısında olduğu kadar, kişiler arası ilişkilerde de önemlidir. Hoş kokan bir insan doğal olarak çevresine olumlu bir mesaj yayarken, nahoş kokan kişiler ise çevresi için başlı başına bir sorun olabilir. Kişinin sosyal ve iş yaşamı olumsuz etkilenebilir.  Kötü koku nedeniyle karşısındaki kişide olumlu duygular uyandırma arzusu bozulabilir, kişinin kendine güveni azalabilir” diyen Yöney, iş hayatında kişinin özgüvenini zedeleyebileceğini belirtti. 

 

Düzenli Kontrol ve Ağız Temizliği Şart 
Ağız kokusunun temel sebepleri arasında;

 

- Temizlenmeyen diş taşları
- Dişeti iltihabının varlığı
- Tedavi edilmemiş çürükler
- Protezler, kırık diş ya da çatlar köprüler
- Yetersiz ağız hijyeni 

 

Etkenlerini sıralayan Özel Dentistanbul Diş Hastanesi Diş hekimi Dr. Ayşegül Yıldırım Mirza; “Temizlenmeyen taşlar ve plak ağızda koku yapar ve akabinde dişeti iltihabına neden olur. Bu da ağızda zaten mevcut olan korkuyu artırır. Diş taşları temizlenir ve eski dolgular yenilenirse bu etkenler büyük ölçüde ortadan kalkar” dedi. Düzenli diş hekimi kontrolünün ve ağız hijyeni eğitiminin önemini özellikle vurgulayan Mirza; “Doğru teknik ve doğru fırça ile dişlerin günde en az iki kez fırçalanması, her gün diş aralarının ve boşlukların temizlenmesi için yine doğru teknikle diş ipi kullanımı, kullanımı çok önemlidir.  Sarımsak soğan vb. koku sebebi gıdaların tüketiminin azaltılması ve sık aralıklarla beslenme mideden gelen kokuyu azaltırken, düzenli diş taşı temizliği ve ağız bakımı ile birlikte kokunun önüne geçilebilir” dedi. 

 

Ağız Kokusu Ölçüm Cihazıyla Emin Olun


Halitosis adı verilen ağız kokusu ölçüm cihazı ile kişinin ağız kokusu ölçümünün de detaylı bir şekilde yapılabildiğini sözlerine ekleyen Mirza, konuyla ilgili “Halitosis” adı verilen ağız kokusu ölçüm cihazı sayesinde, ağız kokunuzdaki artış ve azalmalar objektif olarak takip edilebildiğinden de bahsetti. Hastalarımızın çoğunda da görebildiğimiz gibi tedaviler öncesi ağız kokusu değerleri ile tedaviler sonrasında yapılan ağız kokusu değerleri arasında önemli düşüş bulunmaktadır. Ağız ve diş sağlığıyla ilgili yukarıda sayılan tüm önlemlere rağmen halen ölçümlerde yüksek ağız kokusu değerleri çıkıyorsa, diğer doktorlara konsültasyon önerilmekte ve ağız kokusunun gerçek sebebinin tespiti için çalışılmaktadır.  Toplumumuzda halen dişi ağrımadan yılda bir kez düzenli diş hekimine gelen kişi sayısı çok az. Bu bilinci hayatlarımıza yerleştirmek gerekiyor” dedi.