EN
AR
444 0 347
Anasayfaya Dön
Paylaş
Bize Yazın
E-Bülten Listesine Kayıt
Hekim Ara
Hızlı Randevu
Merkezlerimiz
S.S.S.
Yazı Büyüklüğü A(-) A(+)
| Paylaş

SAĞLIK BİLGİLERİ

Ağız Temizliği

Ağız sağlığının temel kuralı olan diş temizliği; dişlerimizin üzerinde ve aralarında biriken eklentilerin ve plak tabakasının diş fırçası, diş ipi, diş arası fırçası gibi ağız hijyen araçları yardımıyla temizlenmesi işlemlerinin tümünü içinde barındırmaktadır.

Hiçbir şey yemesek bile, ağzımızda yaşayan mikroorganizmaların dişlerin üzerine yavaş yavaş çökelmesi ile plak tabakası oluşur. Plak tabakasını oluşturan bu mikroorganizmalar,  yalnızca dişlerin üzerinde değil, aynı zamanda aralarında, ağız ve yumuşak dokuların üzerinde de biriktiği gözlenmektedir.

 

Genel olarak herkesin de bildiği gibi sağlıklı dişlere ve diş etlerine sahip olmak ancak doğru şekilde yapılan ağız temizliği ile mümkündür. Biriken plak tabakası ve besin artıkları dişlerin üzerinden doğru şekilde temizlenmediğinde, dişlerde dişeti hastalıkları ve çürüklerin görülmesi kaçınılmazdır. Bu problemlerin yaşanmaması için doğru teknikle ve yeterli sıklıkta diş fırçalama ve diş ipi kullanımı mutlaka yardımcı olacaktır.

 

Doğru Diş Fırçalama Teknikleri


- Öncelikle dişlerinizin yüzeylerinde oluşan bakteri plağını, dişetinden dişin ucuna doğru çekme hareketi ve küçük dairesel hareketlerle temizleyin.
- Sonrasında bir fırça boyu ilerleyerek, aynı işlemi tüm diş yüzeylerine uygulayın.
- Dişlerinizin arka yüzeylerini de diş etinden dişin ucuna doğru çekme hareketiyle temizleyin.
- Diş fırçanızın kıllarını diş-dişeti birleşimine yerleştirdiğinizden emin olun ve tüm dişlerinizin hem ön hem de arka yüzeylerini beşer kez fırçalayarak,
- Aynı şekilde arka dişlerinizin de çiğneyici yüzeylerini ileri-geri hareketle beşer kez fırçalayın.
- Ön dişlerinizin arka yüzeylerini de aynı şekilde dişin etinden dişin ucuna doğru çekme hareketi ile fırçalayın.
- Diş fırçalama işleminizi bitirdikten sonra dil yüzeyinizi de hafifçe geriden önce çekme hareketi ile işlemi sonlandırabilirsiniz.

 

Diş İpi Kullanımı 


Etkili bir diş temizliği için diş ipi kullanımı oldukça önemlidir.  İlk olarak diş ipini yaklaşık 45 cm. uzunluğunda kopartıp, uçlarını orta parmaklarınıza dolayın.

Diş ipini dişler arasından geçirmek için başparmaklarınızı kullanın. Alt dişleri temizlerken diş ipini dişlerin arasından geçirmek için işaret parmaklarınızı kullanabilirsiniz.

Diş ipini dişlerinizin arasından, yumuşak ve yavaş bir hareketle geçirin, bunu yaparken dişetlerinizi zedelememeye özen göstermelisiniz.

Dişlerinizin arasından geçirdikten sonra diş ipine eğim vererek, yukarı aşağı hareketler ile bakteri plaklarını temizleyebilirsiniz. Bu işlemi her dişinizde yeni ve temiz bir iple tekrar ederek, tüm dişlerinize uygulayarak tamamlayabilirsiniz.

 

Arayüz Fırçası Kullanımı 


Kişinin ağız ve diş sağlığına eksiksiz ulaşması için araları boşluk olan diş yapısının etkili bir yöntem ile temizlenebilmesi ancak arayüz fırçası kullanıldığında sağlanabilir. Diş aralarına sokup çıkartarak, bu bölgedeki plak tabakasını temizleyebilirsiniz. Arayüz fırçanızı suya ile yıkadıktan sonra, diğer diş aralarını da aynı yöntem ile temizleyerek işlemi sonlandırabilirsiniz.