EN
AR
444 0 347
Anasayfaya Dön
Paylaş
Bize Yazın
E-Bülten Listesine Kayıt
Hekim Ara
Hızlı Randevu
Merkezlerimiz
S.S.S.
Yazı Büyüklüğü A(-) A(+)
| Paylaş

SAĞLIK BİLGİLERİ

Dişlerinizi Soğuktan Koruyun!

Yaz aylarından, soğuk kış günlerine geçişte yalnızca fiziksel ve mekânsal ısınmak yetmez, dişlerimizin de soğuktan etkilendiğini unutmayalım.

Genel olarak bahar aylarını belki daha çok sevmekteyiz, ancak her günümüz bahar mevsiminde geçmemektedir. Ülkemizin coğrafi konumu sebebi ile kış aylarını oldukça sert geçiriyoruz. Bu soğuk kış günlerinde dişeti problemi ya da sert fırçalama sebebi ile diş eti çekilmesi gibi sorunlar, dişlerde önemli rahatsızlıklara da neden olabiliyor. Dişlerin bu soğuk mevsimsel şartlardan en az etkilenir şekilde çıkması için altı ayda bir mutlaka diş hekimi kontrolünden geçmek ve bu kontrollerde diş fırçalamaya ilişkin önemli detayları öğrenmemiz gereklidir.

 

Soğukların artmasıyla birlikte soğuğa dayalı diş ve dişeti rahatsızlıklarında artış görülebileceği haberini veren Dentistanbul Diş Hekimi Ayşegül Yıldırım Mirza konuyla ilgili şu bilgileri paylaştı; “Dişlerin kök yüzeylerinde, dişin ağızda görünen kron kısmını kaplayan mine dokusu yoktur. Kök yüzeyi diş minesinden daha yumuşak bir doku olan sement ile kaplıdır. Özellikle sert diş fırçalama ve çok sert diş fırçası kullanımı ile oluşan dişeti çekilmesi sonucu açığa çıkan kökleri kaplayan sement dokusu kolayca aşınır ve altındaki dişin içindeki sinirlerle bağlantılı kanalcıklarından oluşan dentin dokusu açığa çıkar. Bu doku soğuğa karşı hassasiyeti hissetmenize neden olur. Bilhassa kış mevsiminde dişlerimizi çok soğuk suyla fırçalamamak gerekir. Aşırı soğuk ve sıcaklar diş hassasiyetini direk olarak etkileyen faktörler. Tabi en önemlisi de mevsim girişlerinde diş hekiminizi ziyaret edip rutin kontrolleri yaptırmak.”

 

Size uygun diş fırçasını hekiminize sorun


Dişlerimizin bakımını tam yapabilmek adına birçok detay sıralayabileceğimiz gibi diş fırçası tercihimiz bunlar arasında en önemlilerinden biridir. Bu doğru seçim sonucu dişleri soğuk hava koşulları etkilerinden korumakta çok önemli olduğuna ve kişinin diş fırçası seçimini de diş hekiminin yönlendirmesiyle yapması gerektiğine dikkat çeken Mirza, “Herkesin diş yapısı farklıdır. Piyasada çok çeşitli fırçalar var. Sertlik düzeyine dişlerinizi en yakından tanıyan diş hekiminizin karar vermesi doğru olacaktır. Fırçalama işlemi de çok sert bir şekilde gerçekleştirilmemelidir. Tüm bunlar diş hassasiyetini olumsuz yönde etkileyen sebeplerdir” dedi.