EN
AR
444 0 347
Anasayfaya Dön
Paylaş
Bize Yazın
E-Bülten Listesine Kayıt
Hekim Ara
Hızlı Randevu
Merkezlerimiz
S.S.S.
Yazı Büyüklüğü A(-) A(+)
| Paylaş

SAĞLIK BİLGİLERİ

Dişlerinizi Temizlerken Sağlığınızdan Olmayın

Detaylı diş temizliği için diş ipi kullanımının doğru şekilde yapılması gerekli olup bu kullanım oranı ülkemizde oldukça az olduğunu belirten uzmanlar yanlış kullanımın oluşturabileceği sağlık sorunları konusunda uyardılar.

Özel Dentistanbul Diş Hastanesi Diş eti Hastalıkları ve Tedavisi Uzmanı Dr. Ayşegül Yıldırım Mirza “Bakteri plağı dişlerin tüm yüzeylerinde birikir, diş fırçası sadece dişlerin ön ve arka yüzeylerinde biriken plağı temizler, dişlerin ara yüzeylerinde biriken plağı temizlemek için diş ipi kullanmak gerekir. Böylece hem diş taşı hem de dişlerin ara yüzeylerinde oluşacak çürükler önlenmiş olur” dedi. Diş ipi kullanımı hakkında ise gece yatmadan önce dişlerin fırçalanmasıyla birlikte kullanılmasını önermektedir.

 

Nasıl Uygulanmalı?

 

- Diş ipini yaklaşık 45 cm. uzunluğunda kopartıp uçlarını orta parmaklarınıza dolayın.
- Diş ipini üst dişlerin arasından geçirmek için başparmaklarınızı, alt dişleri temizlerken diş ipini dişlerin arasından geçirmek için ise işaret parmaklarınızı kullanın.
- Diş ipini dişlerinizin arasından yumuşak ve yavaş bir hareketle geçirin. Bunu yaparken dişetlerinizi zedelememeye özen gösterin.
- Dişlerinizin arasından geçirdikten sonra diş ipini eğim vererek yukarı aşağı hareketi sonucu bakteri plağını temizleyin. Bu işlemi her dişinizde yeni ve temiz bir iple tekrar ederek tüm dişlerinizin arasını bakteri plağından temizleyin.

 

Mumsuz diş ipi kullanımını öneren Dr. Ayşegül Yıldırım Mirza, diş ipinin kullanımıyla ilgili bilgiler vererek diş ipinin kopmayacak yapıda, ne çok geniş ne de çok ince olmaması gerektiğini belirtirken “Dişler arasına zorlanarak girecek kadar kalın ve dişetini kesecek kadar ince olmaması uygundur. Ayrıca çok sert kullanmamak ve diş etini kesmemeye özen göstermek önemlidir” dedi.