EN
AR
444 0 347
Anasayfaya Dön
Paylaş
Bize Yazın
E-Bülten Listesine Kayıt
Hekim Ara
Hızlı Randevu
Merkezlerimiz
S.S.S.
Yazı Büyüklüğü A(-) A(+)
| Paylaş

Enfeksiyon Kontrol Yönetimi


Diş tedavilerinde sterilizasyon, dezenfeksiyon ve enfeksiyon, bulaş riskinin önemi.


Dentistanbul Özel Diş Hastanesi temel değerler ve kalite değerlerine bağlı kalarak, kalite yönetim sistemi doğrultusunda ; sterilizasyon, dezenfeksiyon ve enfeksiyon konularında bilimsel yenilikleri takip ederek çalışmaktadır.

Günümüzde hızla artan Hepatit B, Hepatit C ve AIDS gibi kan yoluyla ve vücut sıvıları ile bulaşan enfeksiyon hastalıklarının en önemli bulaşma yollarından biri, hatta belki de en önemlisi diş tedavileri sırasında olmaktadır.

Dentistanbul Diş Hastanesi ve poliklinikleri bu konunun öneminin bilinci ile enfeksiyon kontrolüne çok önem vermektedir. Hastanemizde Enfeksiyon Kontrol Komitesi bulunmakta ve her ay yaptığı düzenli toplantılarda aldığı kararları uygulamaktadır.

Hastalarımızın tedavisi sırasında kullanılan her malzeme ve alet steril (tüm mikroorganizmaların ve yumurtaların ölmüş olma durumu) olarak kullanılmaktadır.

Hastanemizde sterilizasyon ünitesi bulunmakta; ünitenin kirli bölümüne getirilen kullanılmış malzeme ve aletler, önce ultrasonik yıkayıcıda (içinde bulunan özel kristaller sayesinde ve belli bir sıcaklıkta titreşim vererek aletleri temizleyen) yıkanmakta, ardından dezenfekte (tüm mikroorganizmalardan arındırma) edilmek üzere yıkama makinasında yıkanmaktadır.Temizlenen aletler sterilizasyonun temiz bölümüne verilerek özel paketleme poşetlerinde paketlenip OTOKLAV'da ; basınçlı su buharı ile steril edilmektedir.Bu işlemler ; bir hastada tek kullanımlık olmak üzere açılan her malzeme için yapılmaktadır.

Hasta ağzına giren her türlü alet sterilize edilmektedir..

Hastanemizde kullanılan aeratör, angledroit (angldrua) ve piyesamenler her hastada değiştirilmektedir..