Estetik Diş Hekimliği

 Estetik Diş Hekimliği

Estetik / Kozmetik Diş hekimliği Nedir?

 
Diş Estetiği, kişinin sadece hoş ve bakımlı görünmesini değil, dişlerin temel fonksiyonlarını da sağlıklı bir şekilde yapmasını amaçlar.
Estetik diş hekimliği, bilim, teknoloji ve sanatın karışımıdır. Amacı da “Sağlık ve doğal güzelliği” yakalamaktır.
 


GÜLÜŞ TASARIMI

Estetik, hayatımızın birçok alanında olduğu gibi, diş hekimliğinde de önemli bir yer tutmaktadır. Çünkü dişler direk görüş alanındadır. Kişinin özgür bir şekilde gülümseyebilmesi için gingival (dişeti ve çevresi) unsurlara, diş ve dudakların uyumu önemlidir.
Estetik diş hekimliğinde giderek gelişen teknoloji ile fonksiyonel özellikler de artmıştır. Böylelikle Gülüş Dizaynı dediğimiz tasarım ile kişiye özel ideal gülüşü oluşturulur.

•    Beyaz Dolgu (Kompozit),
•    Porselen Lamine,
•    Empress Diş Kaplama,
•    Diş Eti Estetiği (Gingivoplasti – Gingivektomi),
•    Zirkonyum Kaplama.


BEYAZ DOLGU (KOMPOZİT)

Ağız ve diş sağlığına çok fazla önem verilmediğinden dolayı birçok kişinin ağzında çürük bulunmaktadır. Dişlerini, yanlış fırçalama veya hiç fırçalanmadığından, yiyecek artıklarının oluşturduğu bakteriler zamanla diş yüzeylerine yerleşir ve çürümeye sebebiyet verir. Önemli olan bu çürüklerin çok fazla derinleşmeden önlemini almaktır. Bu da ancak 6 ayda bir diş hekimine kontrol ile olabilir.

Dişler çürümeye başlamış ise dişi tamamen kaybetmeden diş çürükten temizlenip dolgu yapılması gerekir. Uygulanan dolgu çeşitleri ise, kompozit  ve seramik dolgulardır.
Kompozit dolgu dişe çok iyi uyum sağlar ve diş renginde olduğu için doğal dişinizden ayırt edilmez. Dişler de çürük bulunmasa da ön dişler için estetik açıdan ufak tefek bozuklukları düzeltmek içinde kompozit dolgu kullanılmaktadır. Seramik dolgular, dişteki çürük oranı çok fazla ise dolgu ile kurtarılamayacak durumlarda kullanılan alternatif estetik uygulamadır. Aynı şekilde çürük temizlendikten sonra dişin ölçüsü alınır ve laboratuvarda CAD - CAM sistemi kullanılarak kişiye özgü porselen dolgu hazırlanır ve ikinci seansta hasta ağzına takılır.


PORSELEN LAMİNE

Lamine kaplama estetik amaçlı uygulanan 0,3 milimetre kalınlığında hazırlanan porselen yaprakçıklardır. Bu porselen lamineler istenen renk ve boy da ayarlanır. Porselen lamine uygulamasında dişin yüzeyi çok ince bir şekilde aşındırılır bazı durumlarda ise hiç aşındırmaya gerek kalmadan uygulanır. Bu tedavi ile dişlerde ki az miktarda çapraşıklıklar, diş yüzeyinde oluşan ilaç renklenmeleri ve sararmış olan dişleri de kalıcı olarak beyaz hale getirilir. Lamine kaplamanın tek dezavantajı, her ağız yapısına, kapanış şekline uygun olmamasıdır.


ZİRKONYUM KAPLAMA

Estetik diş hekimliğinde zirkonyum diş tedavisi yüz güldüren sonuçlar verir. Zirkonyum diş metalsiz, diş etine uyumlu ve ışık geçirgenliği yüksek estetik diş kaplama malzemesidir. Dişler kesildikten sonra ölçüsü alınır ve bilgisayar ortamında taranarak üç boyutlu alt yapısı hazırlanır. Alt yapı için prova yapıldıktan sonra laboratuvarda hazırlanan porselenler hasta ağzına takılmak için uygun hale gelir.

Zirkonyum kaplama, estetik bir yapıya sahip olduğu için doğal dişlerinizden ayırt edilmesi zordur. Diş etine uyumlu olması ve anti-alerjik olması da bir diğer avantajıdır. Metal destekli porselenlere nazaran daha hafiftir. Doku dostudur ve ağızda çok kolay uyum sağlar.


EMPRESS DİŞ KAPLAMA

Empress kaplamalar bilgisayar ortamında el değmeden çok hassas cihazlar ile hazırlanan kişiye özel metalsiz porselenlerdir. Empress diş kaplama yapılırken diş yüzeyinden çok az bir madde kaybı ile yapılır. Zirkonyum veya metal destekli porselen yerine güçlendirilmiş ve sıkıştırılmış porselen kullanılır. Empress denilen güçlendirilmiş cam ile yapıldığı için ışık geçirgenliği mükemmeldir. Diş etine uyumlu ve anti-alerjiktir.


DİŞ ETİ ESTETİĞİ

Dişler yüz bölgemizde konuşma ve iletişim esnasında önemli bir konuma sahiptir. Dişlerin görüntüsü, dizilimi ve yapısı biz istemesek de kendimiz hakkında bazı ipuçları verir. Pembe Estetik dişetleri ile dişlerimizin uyumlu olma haline denir.

Dudaklar, gülümseme sırasında fazlaca yukarı kalktığı zaman diş etlerinin gözükmesi (gummy smile) gülüşümüzü estetik olarak uyumsuz hale getirir. Öncelikle bakılması gereken şey dişetlerin sağlıklı olup olmadığı, eğer sağlıksız bir dişetine sahip ise kişiye önce bunun tedavisi yapılarak  dişeti uyumlandırılması yapılır. Ufak bir lazer işlemi ile diş eti seviyelendirilmesi yapılarak ideal bir gülümsemeye kavuşturulur.