Ortodonti Ünitesi

 Ortodonti Ünitesi

Ortodontinin asıl amacı diş, çene ve yüz bölgesini ilgilendiren bozuklukların ve çapraşıklıkların oluşmasını önlemektir. Aynı zamanda mevcut bozuklukların ilerlemesini durdurmak, tedavi etmek ve bununla birlikte iyi bir estetik fonksiyon (ısırma, çiğneme, konuşma, gülme) sağlamayı hedefleyen uzmanlık dalıdır.
 


Ortodontik Bozukluklar Neden Oluşur?

- Kalıtsal etkenlere bağlı,
- Doğumsal anomaliler (dudak, damak yarığı gibi),
- Hatalı fonksiyonlar (ağız solunumu gibi),
- Zararlı alışkanlıklar (parmak emme, uzun süre emzik kullanma gibi),
- Çürük nedeniyle süt dişlerinin erken kaybedilmesi,
- Diş gıcırdatma veya düşme, çarpma gibi travmalar,
 
Nedenleriyle oluşmaktadır.

 
Ortodontik Bozukluklar Neden Tedavi Edilmelidir?

Düzgün diş ve çeneler iyi bir yüz estetiğinin, güzel bir gülümsemenin ayrılmaz parçasıdır. Bu sebeple çene eklem bozuklukları, diş yapısı ve yüz bölgesindeki bozukluğu estetik açıdan toparlanması amacıyla tedavi edilmelidir. Aynı zamanda;
 
- Kişinin etkin şekilde besinleri ısırabilip, çiğnemesi ve konuşmasına yardımcı olmaktadır.
- Dişeti hastalıklarına ve çürüğe yatkınlığı azaltmakta, sağlıklı diş ve dişetlerine katkıda bulunmaktadır.
- Çene eklemi bozuklukları gibi fonksiyonel sorunların oluşumunu azaltmakta, bu bozuklukların tedavisinin önemli bir parçasını oluşturmaktadır.
 

Ortodontik Muayene Ne Zaman Yapılmalıdır?

Ortodontik tedavi her yaşta uygulanabilir. Ancak özellikle çene bölgesini ilgilendiren sorunlar varsa, büyüme ve gelişimden de yararlanabilmek için çocukların tam buluğ çağına girmeden önce (10-12 yaş) muayeneye edilmeleri gerekmektedir.
 
5-6 yaşlarındaki çocuklarda ise büyüme ve gelişimi bozabilecek sorunların erkenden saptanabilmesi için ortodontik muayene çok yararlıdır.

Ortodontik sorunlar, sadece çocukluk çağında oluşmaz. Diş kaybı, dişeti rahatsızlıkları gibi problemlere bağlı olarak ileri yaşlarda da oluşabilir. Bu sorunların tedavisi, sadece estetik sorunu çözmekle kalmaz, dişlerin sağlığını sağlayarak ömrünü de uzatır. Dişeti rahatsızlığı sonucu oluşan aralıklar ortodontik tedavi ile düzeltilebilir. Bu şekilde görüntünün düzelmesinin yanı sıra dişlerin birbirleriyle ilişkisi sağlamlaşarak dişleri taşıyan kemik yapısı da kuvvetlendirilecektir.
Ortodontik malzemeler ve teknikler gelişerek diş renginde braketler, şeffaf damaklıklar ve dişlerin iç yüzeylerine takılan braketler geliştirilmiştir. Bu sayede erişkin hastalar son derece kolay biçimde tedavi olabilmektedir.


INVISALING ( ŞEFFAF PLAK ) TEDAVİSİ

Invisalign, ortodontik tel tedavisi ile diş düzeltimi yerine hastanın şeffaf plaklar kullanarak dişlerinin düzeltebildiği bir tedavi biçimidir.
Tedaviye başlamaya karar verdikten sonra hastanın dişlerinin ölçüsü ya da dijital taraması alınarak hasta ile ilgili bilgiler ınvısaling merkezine gönderilir. Gönderilen diş kayıtları dijital ortama aktarılır ve tedavi planlaması için bilgisayar programında doktora gönderilir.
Dijital ortamda gönderilen diş kayıtlarınız üzerinde doktorunuz bir tedavi planlaması yapar. Bu süreç 1-2 hafta zaman alabilir. Onaylanan tedavi planlamaları sonrasında şeffaf plakların üretimine başlanarak ve yaklaşık 10 gün gibi bir sürede şeffaf plaklar ortodonti doktorunuza ulaşmış olur.
Kaç set şeffaf plak takılacağı tedavi planlamasında kişiye özel belirlenmektedir
En çok merak edilen sorulardan bir tanesi de şeffaf plakların ne kadar sıklıkla değiştirileceğidir. Plaklar günde minimum 20-22 saat takılmalıdır. Plakların ne sıklıkla değiştirileceği ise doktorunuza ve tedavi planlamasına bağlıdır. Çoğu tedavi planlamasında plaklar 2 haftada bir değiştirilirken, diş hareketlerinin daha tutarlı hale gelmesi ile 10 günlük ya da haftalık kullanımlar da doktor tarafından önerilebilmektedir. Belirlenen süre dolduğunda hasta bir sonraki set plaklarını kullanmaya başlar.


INVISALIGN’IN BRAKETLERLE YAPILAN ORTODONTİK TEDAVİLERE GÖRE AVANTAJLARI NELERDİR?

-Şeffaf plaklar görünmeze yakındır
-Yemek yerken çıkarılabilir
-Ağız bakımı yapılırken çıkartılabilir
-Hasta tedavisinin ne zaman biteceğini daha net bilir
-Tedaviye başlamadan tedavi bitişinin halini yaklaşık olarak görebilme şansına sahiptir
-Tel batma, braket kopma gibi problemlerle karşılaşılmaz
-Yemek yeme kısıtlaması yoktur
-Doğum günü, mezuniyet, evlilik gibi özel günlerde sosyal hayatınızdan vazgeçmenize gerek kalmaz


METAL BRAKETLER

Ortodonti tedavisinde çok uzun zamandır kullanılan paslanmaz çelik esaslı braketlerdir. Metal görünümlü olmaları sebebiyle dişler üzerinde belirgin bir şekilde fark edilirler. Fakat teknolojinin ilerlemesi ile metal braketler artık daha küçük yapıda üretilebilmekte ve böylece hastanın konforu arttırılmış ve braketlerin görünürlüğü bir miktar azaltılmıştır. Estetik görünümle ilgili dezavantajına rağmen metal braketler bugün hala en dayanıklı sistemlerdir.


PORSELEN BRAKETLER

Metal braketlere alternatif olarak, porselen, safir ya da kompozit braketler üretilmektedir. Bu braketler diş renginde ya da şeffaftır ve çok yakından bakılmadıkça fark edilmezler. Ayrıca, kullanılan teller beyaz renkli materyallerle kaplanabilir, bu sayede hemen hemen hiç fark edilmeden ortodonti tedavisi görebilirsiniz.


LİNGUAL BRAKETLER

Ortodonti tedavi ihtiyacı olan bireyler bazen estetik kaygılardan dolayı tedaviden vazgeçebilmektedirler. Başkaları tarafından fark edilmesi mümkün olamayan lingual teknikte braketler dişlerin arka yüzlerine yapıştırılmakta ve tedavi gören bireyler bu süreçte özgürce gülümseyebilmektedirler.