3D Çene ve Diş Tomografisi

Elde edilen verileri 3 boyutlu bir şekilde dijital bir ortama aktaran cihaza 3D çene ve diş tomografisi adı verilmektedir. Hastalıkların teşhis edilmesini daha kolay bir hale getirmek için diş hekimlerinin en sık tercih ettiği yöntemler arasında yer almaktadır. Boyun bölgesinin ve baş bölgesinin görüntülenmesi için özel hazırlanmış olan bir teknolojidir.


Hasta çok az oranda bir radyasyona maruz kalarak ağız bölgesinde ortaya çıkan problemlerin 3 boyutlu bir şekilde görünmesini diş tomografisi sayesinde sağlamaktadır. Dental bir şekilde yapılan tomografi işlemleri ile tüm dişler üç boyutlu bir şekilde görülebilir.

Normal şartlarda gözle görülemeyen odak noktalarını hacim içeren bir görüntü ile görülmesi işlemidir. Diş hastalıklarının tedavisi ve planlama yapılması için etkili yöntemlerden birisidir ve diş hekimleri tarafından en sık tercih edilen görüntüleme sistemidir.

3D Çene ve Diş Tomografisi Kimler İçin Kullanılır?

Dental tomografi, çeşitli diş hastalıklarının teşhis edilmesi ve ayrıntılı tedavi planlamasının yapılmasında çok güvenilir olan bir yöntemdir. 3D çene ve diş tomografisi şu kişiler için kullanılmaktadır:

Çenesinde kırık şüphesi olan kişilerde (travma geçiren hastalarda)

Enfeksiyonların çene kemiklerine ve dişlere verdiği zararın tespit edilmesinde,

Sert doku boyutlarının ve kalitesinin değerlendirilmesi,

İmplant bölgesine komşu anatomik oluşumların mesafesi ve konumu,

İmplant boyutlarının tespit edilmesi,

Komplike vakalarda daha az cerrahi işlem süresi ve daha fazla güvenlik,

Yapılan implantların cerrahi sonrası değerlendirilmesi,

Hastaların güveninin artması,

Gömülü dişlerin pozisyon ve yönlerinin değerlendirilmesi,

Gerçek boyutlarda büyüme ve gelişmenin değerlendirilmesi,

Destek implantlarının planlanması,

İskeletsel asimetrinin ortaya konması,

Gömük diş ve köklerin komşu anatomik bölgeler ile ilişkisinin saptanması,

Dişlerinde ya da çenesinde geçmek bilmeyen ağrısı olanlarda,

Kemik grefti ihtiyacı olan ya da implant kullanan veya kullanacak olan hastalar,

Kanal tedavisinde klasik yöntemler ile bulunamayan kanalların tespit edilmesinde,

Operasyon gereken vakalar, cerrahi kılavuz istenen durumlar ve protez planlaması yapılacak olan hastalar,

Alt 20 yaş dişlerinin cerrahi çekim öncesi dişlerin sinire yakınlığının tespit edilmesinde,

Diş çekim işlemlerinden önce dişlerin anatomik olanlara, sinüslere yakınlığının tespit edilmesinde,

Sinüs tıkanıklığını problemi olan ve çene eklem problemi olan kişiler,

Uyku problemi yaşayan, uyku apnesi olan hastalar için dental tomografi yönteminden yararlanılır.

3D Çene ve Diş Tomografisinin Avantajları

3D çene ve diş tomografisinde radyasyon mazuriyeti, diğer tomografi çeşitlerine kıyasla çok daha az miktardadır. Doku ilişkilerini detaylı bir şekilde yansıtması, doğru tanının konmasında ve çeşitli hastalıkların elimine edilmesinde büyük oranda yarar sağlar. Tedavi sonuçlarının öngörülebilir olmasını daha kolay bir hale getirirken komşu dokuların sağlık durumunun en yüksek oranda korunmasına yardımcı olur.

3D Çene ve Diş Tomografisi Nasıl Çekilir?

Hasta taramaları, KIBT (Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi) cihazlarının pek çoğunda hasta sabit pozisyondayken otururken ya da ayaktayken yapılmaktadır. Cihaz hastanın başının çevresinde tek bir tur döner ve taranan kısmın tüm hacminin görüntüsü alınır. Taranan hacmin görüntüsü bilgisayar yazılımları ile yapılandırılarak, hekimin her düzlemde inceleme yapmasına imkan sunar. Üç boyutlu tomografi çekimi süresi çoğunlukla birkaç dakika ile 1 saat arasında sürmektedir. Hastaya ilaç verilerek çekilen 3D çene ve diş tomografileri de vardır. İlaçlı tomografi çekilen hasta, gözlem amacı ile birkaç saat boyunca hastanede tutulur. Üç boyutlu çene ve diş tomografisi çekilecek olan hastanın çekimden birkaç saat önce yeme ve içmeyi kesmesi gereklidir.

3D Çene ve Diş Tomografisinin Klasik Tomografilerden Farkı Nedir?

Klasik çene ve diş tomografisinde iki boyutlu görüntüler elde edilir bu sebeple incelenen bölgenin detaylı bir şekilde incelenmesi imkanı yeterli değildir. Görüntülerde dişler ve çenenin gerçek boyutuna erişilemez. Hastaların daha az miktarda radyasyona maruz kaldığı 3D görüntüleme yönteminde ise kemik içerisinde milimetrik tarama kullanılarak kemik kalınlığının gerçek boyutu ile ilgili bilgi edinebilir. Bu sayede doğru tanı konularak en uygun tedavinin uygulanması faydalıdır. Özellikle implant tedavisinde hasta payı minimum seviyeye indirilir.

3D Çene ve Diş Tomografisi Zararlı Mıdır?

3D çene ve diş tomografisinde sadece alt çene ya da üst çene görüntülenir. Cihazın verdiği radyasyon miktarı diş hekimliğinde kullanılan diğer radyolojik görüntülemelere kıyasla çok daha az miktardadır. Teknolojinin yaşamımızın her alanında olduğunu düşünerek kıyaslama yapacak olursak 3D dental tomografiden elde edilen radyasyon değeri bir insanın 48 saat boyunca maruz kalmış olduğu radyasyon değerinden çok daha düşük miktardadır.

3D Çene ve Diş Tomografisi Ne Kadar Sürer?

Diş için tomografi çekilmesi pek çok amaçla yaygın bir şekilde tercih edilir. Örneğin diş operasyonu öncesinde dişlerde yer alan hasarın tespit edilmesi, yumuşak dokunun incelenmesi ve çene kemiğinin yapısının incelenmesi için kullanılabilir. Hangi amaçla işlem yapıldığı, 3D çene ve diş tomografisi fiyatları üzerinde etkilidir.

Çekim esnasında kullanılan radyasyon ise hastalara zarar vermemesi için en düşük seviyededir. İşlem çok kısa bir süre içerisinde tamamlanır. Genel olarak 10 saniye ile 40 saniye arasında sürdüğü söylenebilir. Fakat belirtmek gerekir ki hastaya göre diş tomografisi süresi değişkenlik gösterebilir. İşlem esnasında hasta vücudunda, çenesinde ya da dişlerinde herhangi bir ağrı, acı ya da hassasiyet hissetmez.

3D Çene ve Diş Tomografisi Nerede Çektirilir?

3D çene ve diş tomografisi çekilirken X ışınları kullanılır. Radyoloji görüntüleme teknikleri arasında en çok kullanılanlardan biridir. Hem hastanelerde hem de özel görüntüleme merkezleri, diş klinikleri ve sağlık merkezlerinde çekim yaptırılabilir. Çekilecek olan yere göre de diş tomografisi fiyatları birbirinden farklı olur.

İnsanların çene kemiğinde, yumuşak dokularda ve dişlerinde herhangi bir problem ortaya çıkması durumunda belirtilen sağlık kurumlarında çekim yapılması gerekir. İşlem kısa sürer ve net sonuçların elde edilmesini sağlar. Bu görüntüleme ile elde edilen sonuçların standart röntgenler ile edilmesi mümkün değildir. Problemlerin hem tedavi edilmesinde hem de teşhis edilmesinde ağız ve diş sağlığı için çok önemli olan bir uygulamadır.

Dişlerinde ya da çenesinde çeşitli sorunlar ortaya çıkan insanların diş tomografisi çektirmesi gerekebilir. Bu işlemin fiyatları hastaların problemine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Aynı zamanda hizmet alınacak sağlık kurumu da kendi fiyatlandırmasını yapar. Dentİstanbul kliniği olarak bizler her zaman bütçenize uygun fiyatlarla ve profesyonel bir şekilde hizmet vererek sizleri mutlu ediyoruz.


Bizi Arayın Whatsapp Sizi Arayalım