Porselen Lamina Nedir?

Dişlerin ön kısmında rahatsızlık veren görüntünün ince porselen tabakası ile maskelenerek dişlere yeni ve kalıcı bir estetik kazandırılması işlemidir. Estetik tedavilerde göz önünde bulundurulan ilk unsur doğal diş dokusuna olabildiğince benzer şekilde yapmaktır. Lamina uygulayabilmek için doğal dişlerin yalnızca ön yüzleri, üstlerine gelecek lamina kaplamanın diş eti ile aynı hizaya gelmesi için biraz düşürülür. Ancak işlemin hassasiyeti, hazırlık aşamasının beceri gerektiren ve detaylı özellikleri, tercih edilen porselenin inceliği nedeniyle her vakada uygulanmayabilir. Bundan dolayı lamina, hastalar ve diş hekimleri tarafından en çok kullanılan ve doğal dişlere en az zarar veren ancak en maliyetli, hassas ve zor estetik işlemdir.

Son yıllarda estetik amaçlı yaygın bir şekilde kullanılmayan başlayan bir tedavi çeşididir. Lamina kaplama, dişin sadece diş yüzeyine yapıştırılan çok ince tabaka halindeki porselendir. Diğer kaplama seçeneklerinden farkı dişin çok az ya da hiç aşındırılmadan lamina kaplama yapılabilmesidir.

Porselen Lamina Nasıl Yapılır?

Porselen lamina genel olarak 2 ya da 3 kez klinik ziyareti gerektirir. Klinik muayenenin yanı sıra fikir alışverişinde bulunacağımız ilk randevunuzda amaçlamış olduğunuz istekleri ve estetiği ayrıntılı bir şekilde anlatmalısınız. Daha sonra porselen lamina uygulamasının uygun bir tedavi yöntemi olup olmadığına karar vermeniz ve prosedürün sınırlamalarını, neler içerdiğini konuşmamız gereklidir. Porselen lamina uygulamasının yapım aşamaları şu şekildedir:

·        Klinik Değerlendirme: Tedaviye başlamadan önce hangi dişlerin küçülteceği belirlenerek freze edilir. İşlem yapılmadan tedavi sağlanabiliyorsa direkt ölçü alınabilir.

·        Diş Preparasyonu: Çok fazla madde kaldırılması planlanmıyorsa anestezi pek çok vakada gerekli olmaz. Diş, lamina gelecek olan sadece ısırma ve ön yüzeylerinden 0,4 mm ile 0,7 mm civarında ince bir tabaka aşındırılır.

·        Ölçü Alınması ve Alçı Model: Preparasyondan sonra üst çene ve alt çene ölçüleriniz alınarak üzerinde kaplamaların hazırlanabileceği alçı model üretilir.

·        Geçici Diş Takılması: Aşındırılan dişler soğuk ve sıcağa karşı duyarlı olabilir ve estetik bakımdan pek hoş görünmeyebilir. Bunu önlemek için geçici diş takılır.

·        Dişin Hazırlanması: Diş sayısına ve vakaya göre porselen lamina kaplama, laboratuvarda ortalama 4-7 gün arasında hazırlanır.

·        Prova ve Uyum Kontrolü: Porselen lamina kaplamalar, yapıştırıldıktan sonra sökülemez. Bu nedenle bu randevuda restorasyonun uyumu, formu ve rengi kontrol edilir. Sorun yok ise yapıştırma aşamasına geçiş yapılır.

·        Yapıştırma: Bu prosedürdeki belki de en karmaşık olan aşama yapıştırma aşamasıdır. Titiz bir şekilde çalışılmalıdır. Daha sıkı bir tutunma için dişinizin ön kısmı ve laminanın iç kısmı bir miktar pürüzlü hale getirilir. Özel yapıştırıcı siman tatbik edilerek dişe yapıştırılır ve ışıkla siman sert bir hale getirilir.

Porselen Lamina Kimlere Uygulanır?

Porselen lamina şu kişilere uygulanmaktadır:

·        Porselen laminalar dişlerin konum, renk ve şekillerinden memnun olmayan kişilere uygulanabilmektedir.

·        Ön bölgede ileri seviyede diş renklenmeleri olan kişilere (tetrasiklin renkleşmesi vb.) uygulanabilmektedir.

·        Aralıklı diş yapısına sahip olan kişilere uygulanabilmektedir.

·        Ön dişlerinde renklenmiş ve büyük dolguları olan kişilere uygulanabilmektedir.

·        Ön dişleri aşınmış ya da kırık olan kişilere uygulanabilmektedir.

·        Diş eksikliği olmayan ve daha önceden porselen kuron yaptırmamış olan kişilere uygulanabilmektedir.

·        Porselen laminalar diş eti sağlığı iyi durumda olan kişilere ya da sağlıksız diş etlerine sahip kişilere diş eti sağlığı tedavisi gördükten sonra uygulanmalıdır.

Porselen Lamina Avantajları

Estetik diş hekimliğinde en çok tercih edilen tedavi yöntemlerinden biri olan porselen lamina pek çok avantaj sağlamaktadır. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

·        Doku kaybının en az yaşandığı ve genellikle anestezi kullanmadan uygulanan bir tekniktir.

·        Uygulamanın çok hızlı bir şekilde yapılıyor olması zaman kaybını engeller.

·        Porselenler diğer materyallere kıyasla aşınmaya karşı daha dayanıklı malzemelerdir.

·        Porselen lamina ışık geçirgenliği sayesinde çok estetik bir duruşa sahiptir. Doğal dişe en çok benzeyen materyal olarak tercih edilirler.

·        Porselen yaprakların yapıştırılması sonrasında diş minesine bağlanımları çok iyidir.

·        Son derece dayanıklı, zaman içerisinde renk değişikliği olmayan ve aşınmalara karşı dirençli olan restorasyonlardır.

·        Porselenler üzerine atılan cila sayesinde dişlerde plak birikimi problemi çok az yaşanır.

·        Sigara, çay ve kahve gibi dişlerde renk değişimi yapan maddelerden ve doğal tükürük emiliminden etkilenmez ve renk değişimi yaşanmaz.

Porselen Lamina Kaplama Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Porselen lamina tedavisi sonrası iyileşme süreci genel olarak birkaç gün daha sürecektir. Bu dönemde vücut, uygulama ile alakalı iltihap ve tahriş sorunundan kurtulacaktır. Hastalar, uygulamadan sonra geçici rahatsızlık, ağrı ya da hassasiyet gibi durumlar yaşayabilirler. Tüm bunlar ile beraber porselen lamina kaplaması sonrasında dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

·        Anestezinden Kaynaklı Uyuşma: Porselen lamina tedavisi sırasında lokal anestezi uygulanmışsa, uygulamadan sonraki birkaç saat boyunca ağız içerisinde uyuşmalar ortaya çıkabilir. Bu süre boyunca hastaların pek çok ısı ya da ağrı gibi uyarıları hissedemedikleri için bilmeden ağız içerisine zarar verebilirler. Bundan ötürü bu süre içerisinde sıcak sıvıları içmemeye dikkat etmek gerekir. Bununla birlikte uygulamadan kısa bir süre geçtikten sonra özellikle alt çene bölgesinde bir miktar morarma ve iltihaplanma ortaya çıkabilir. Bu olumsuz durumlar birkaç gün içerisinde tedaviye hiç gerek kalmadan ortadan kalkacaktır.

·        Ağrı, Hassasiyet ve Rahatsızlık: Pek çok hasta kaplama yapılan bölgede ağrı ya da rahatsızlık hissedebilir. Bu durum genel olarak herhangi bir tedavi uygulamadan birkaç gün içerisinde düzelir. Bununla birlikte kaplamaların takılmasından sonra çevrede yer alan diş etlerinde hassasiyet yaşanabilir. Bu gibi durumlar için diş hekimi ağrı kesiciler ve topikal anestezik jeller tavsiye edebilir.

·        Geçici Kaplamaların Bakımı: Geçici kaplamalar kalıcı kaplamalara nazaran daha kırılgan bir yapıya sahip oldukları için travmatik durumları önlemek için çok dikkat etmek gerekir. Genel olarak hastalar normal bir şekilde dişlerini kullanabilirler ve fırçalamaya dikkat edebilirler.

Porselen Laminanın Ömrü Ne Kadardır?

Porselen lamina geliştirilen teknoloji sayesinde darbelere karşı çok dayanıklı bir yapıya sahiptir. Kırılmayan ve düşmeyen lamina dişlerinizi, ağız sağlığınıza dikkat ettiğiniz takdirde 10 sene ile 20 sene arasında gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Ancak dişlerinizi olması gerektiği gibi temizlemez ve ağız sağlığınıza özen göstermezseniz, diş çekilmelerine ve iltihaplarına bağlı olarak kaplamalarınızı kaybedebilirsiniz. Porselen lamina tedavisi ile ilgili daha detaylı bir şekilde bilgi almak için dilediğiniz zaman Dentİstanbul kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Bizi Arayın Whatsapp Sizi Arayalım