Estetik Dolgu

Çürüme ya da başka herhangi bir nedenden ötürü meydana gelen oyuk, boşluk gibi problemli oluşumların, kozmetik değerlere uygun ve sağlıklı bir şekilde doldurulması işlemidir.

Kompozit dolgular önceden yalnızca ön dişlerde tercih edilmesine karşın ilerleyen teknoloji ile beraber çiğnemeye dayanıklı son derece sağlam kompozit dolgular elde edilmeye başlanmış ve artık tüm dişlerde kullanılmaya uygun hale getirilmiştir. Estetik dolgu malzemesi olarak kullanılan kompozit reçine içerisinde silikon dioksit yer alan plastik bir karışımdır.

Halk arasında beyaz dolgu olarak da ifade edilen kompozit dolgu, hamur kıvamındayken dişlere doldurulur ve LED ya da halojen ışıkla ışınlamak sureti ile sertleştirilir. Diş dokusuna kimyasal olarak bağlandığından aşınma ve basınca karşı çok dayanıklıdır. Kompozit dolgular yalnızca dolgu amacıyla değil dişlerde yer alan estetik kusurları düzeltmek için de tercih edilmektedir.

Estetik Dolgu Tedavisi Nasıl Yapılır?

İlk olarak çürüyen dişin temizlenmesi gerekir. Çürüklerden ve artıklardan temizlendikten sonra estetik dolgu tedavisi gerçekleştirilir. Ancak bu aşamadan önce herhangi bir acı ya da ağrı hissetmemesi için lokal anestezi uygulaması yapılır. Lokal anestezi sayesinde müdahale edilecek bölgenin uyuşması sağlanır.

Dolayısıyla hangi dolgu malzemesinin kullanıldığı fark etmeksizin hasta açısından bu işlemin gayet rahat bir süreç eşliğinde tamamlandığını söyleyebiliriz. Gerekli temizliğin yapılmasının ardından dişte bir boşluk kalır. Çürüyen, kırılan ya da hasar gören dişte yer alan bu boşluğun dişin gerçek yapısına ve formuna uygun bir şekilde doldurulması gerekir. Tercih edilen malzemeye bağlı olarak dolgunun en kısa süre içinde donması için özel bir tıbbi cihaz da kullanılabilir.

Hastanın estetik dolgusu tamamlandıktan sonra ağzını kapatıp açması ve hareket etmemesi istenir. Bu sayede dolguda hastayı rahatsız edecek bir çıkıntı ya da fazlalık olup olmadığının hasta tarafından kontrolü sağlanır. Şikayet varsa bu durumda diş hekimi fazla olan kısmı inceltme, kesme ya da alçaltma gibi yöntemler ile ortadan kaldırılır. Bu son aşama ile dolgu uygulaması da tamamlanmış olur ve diş yeniden eski işlevlerine kavuşur.

Estetik Dolguların Avantajları Nelerdir?

Günümüzde amaç uygulanan diş tedavilerinin hem fonksiyonel hem görsel tatmin edici olmasıdır. Bu sebeple yapılan dolguların da renk ve şekil olarak doğal diş şeklinde olması, kişinin dolguyu kendi dişinden ayırt etmemesi ve dolgu sınırlarının belli olmaması asıl amaçtır. Estetik dolgunun amaçlarından bazıları şunlardır:

·        Normal dolguya kıyasla estetik dolgular; dişte geçiş hattını gizleyerek doğal diş görünümü verir.

·        Aşındırmaya gerek duyulmadan dişi korur.

·        Tek seansta yapılır.

·        Ölçü gerektirmez.

Estetik dolgunun tedavi süresi de değişkenlik göstermektedir. Çünkü her hasta için aynı süre içinde tedavi yapılmayabilir. Kaç tane dişin dolguya ihtiyacının olduğu, hangi dişe dolgu yapılacağı ve dolgu için hangi malzemenin tercih edileceği gibi durumlar da sürenin değişkenlik göstermesini beraberinde getirebiliyor.

Estetik Dolgunun Ömrü Ne Kadardır?

Özellikle son 50 senedir sık sık kullanılan kompozit dolgular, amalgam dolgulara göre biraz daha erken sürede yıpranır fakat kompozit dolgular da iyi bakımla 10-15 sene kadar kullanılabilir. Eğer diş gıcırdatma ya da başka sorunlar mevcutsa dolguların ömrü kısalabilir.

Diş Dolgusu Tedavisi Sonrasında Ağrı ve Acı Hissedilir Mi?

Diş dolgusu tedavisi yaptırmak isteyen hastaların en büyük korkusu acı ve ağrı oluyor. Bundan ötürü diş dolgusu tedavisi sonrasında ağrı oluyor mu gibi sorular da gündeme gelebiliyor. Özellikle uzun süre diş çürüğü nedeni ile ağrı çekmiş olan hastalar için konunun daha çok önem taşıdığını söyleyebiliriz. Dolgu sonrasında hafif seviyede ağrı yaşanabilir ancak bu ağrının sadede 1-2 gün kadar sürdüğünün de altını çizmeliyiz. Zira birkaç günden daha uzun süren bir ağrı olması durumunda kesinlikle aile hekiminize danışmanız ve bilgi vermeniz gereklidir.

Ağrı ile birlikte yapılan bölgede hafif seviyede hassasiyet de ortaya çıkar. Ancak bu da tıpkı ağrı gibi bir histir. Burada önemli olan bir detayın altını çizmek gerekiyor. Ağrıya sebep olan dolgu için kullanılan malzeme değildir. Dişe uygulanan işlemdir. Estetik dolgu işlemi ile ilgili daha detaylı bir şekilde bilgi almak için Dentİstanbul kliniğimiz ile iletişime geçebilir ya da kliniğimizi dilediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Bizi Arayın Whatsapp Sizi Arayalım