Çene ve Diş Cerrahisi

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı, Diş hekimliği Fakültesi klinik bilimlerine bağlı bir anabilim dalıdır. Bu bölümde ağız, çene ve yüz bölgelerindeki yumuşak ve sert dokuların konjenital ve kazanılmış hastalıkları ile enfeksiyöz, travmatik ve her türlü patolojik nedenlerin yol açtığı estetik, fonksiyonel ve fonetik sorunların medikal ve cerrahi tedavisini gerçekleştiren tıbbi bir uğraş alanıdır.


Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Hangi Tedavileri Gerçekleştirir?

• Dişlerin normal ve cerrahi çekimleri

• Gömülü diş çekimleri

• Diş implantları ve zigomatik implant uygulamaları

• Çene kist ve tümörlerinin tanı ve tedavileri

• Protez öncesi cerrahi düzeltmeler

• Sinüs tabanı yükseltme işlemleri

• Kemik kalınlaştırma ve yükseltme operasyonları

• Diş ve destek doku yaralanmalarının tanısı, tedavisi ve uzun dönem takibi

• Çene kırıklarının konservatif ve cerrahi tedavileri

• Ortognatik cerrahi operasyonlar (Çene ilişki bozukluklarının)

• Çene eklemi hastalıklarının, konservatif ve cerrahi tedavileri


Protez Öncesi Cerrahi Düzeltmeler Nedir?

Preprotetik cerrahi, kaybedilen alveolar kemik konturlarını tamamlayarak ve yumuşak dokuyu düzelterek, protez yapımı öncesi destek dokuları ideal hale getirmektir. Preprotetik cerrahi sonrası, protez yapımına uygun ideal bir ağız ortamı yaratılmak istenir.


Kemik Tozları & Sinüs Yükseltme İşlemi Nedir?

Kemik tozları, kemik greftleri olarak da isimlendirilen biyolojik olarak uyumlu materyallerdir. Kemik tozları, çeşitli nedenlerle kayba uğramış olan kemik dokusunun tamamlanması amacıyla kullanılırlar. Bu tozlar, hem bölgedeki iyileşmeyi hızlandırır, hem de kemik hacminin artmasına yardımcı olur. Kemik tozları, hayvan veya insan kaynaklı ya da sentetik olabilir.

Sinüsler, elmacık kemiği ile üst çenedeki azı dişlerinin kökleri arasında bulunan anatomik boşluklardır. Halk arasında bilinen sinüzit, bu boşlukların iltihaplanmasıdır.

Sinüslerin alt sınırı, kemik erimesine ve üst çenedeki azı dişlerin çekilmesine bağlı olarak aşağıya doğru sarkabilmektedir. Kemik yüksekliğinin azalması, bu bölgeye implant yerleştirilmesini engeller.

Sinüs yükseltme işleminde, sinüsün tabanına kemik tozları yerleştirilerek kemik yüksekliğini arttırılır ve bu alan, implant uygulamasına hazır hale getirilir.

Sinüs yükseltme ve kemik tozu ilavesi işlemleri uygulandığında, implantın kemikle kaynaşması için öngörülen bekleme süresine 6 ay daha eklenmektedir.

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi’ne başvuran hastalarımızın ilk muayeneleri, tanı ve tedavi planlaması uzman hekimler tarafından yapılmaktadır. Tanı için ek görüntüleme gerektiğinde hastalarımıza gerekli görülen radyografiler çekilmektedir. Hastamızın tedavi planlaması tamamlandıktan sonra, gereksinimi olan tedavi işlemleri için randevu verilmektedir

Diş tedavilerine fiziksel ve/veya zihinsel engeli nedeniyle uyum gösteremeyen, diş hekimi korkusu olan, kooperasyon kurulamayan, sendromu bulunan hastalarımızın tedavileri hastanemiz bünyesinde bulunan günübirlik ameliyathanede intravenöz sedasyon ve genel anestezi altında yapılmaktadır. Bu tedaviler bir anestezi uzmanı ile ağız, diş ve çene cerrahı tarafından ameliyathane koşullarında gerçekleştirilmektedir.

Tedavisi tamamlanan hastalarımızın gereksinimlerine göre hekiminin uygun gördüğü belirli periyotlarda kontrol seansı oluşturularak tedavi takibi yapılmaktadır.


Bizi Arayın Whatsapp Sizi Arayalım