All On Four Implant Nedir?

All On Four implant tedavisi tamamen dişsiz hastalarda belirli açılar ile yerleştirilen dört tane implant üstüne aynı gün diş protezinin sabitlenmesini sağlayan bir tedavidir. Bu yöntem çekilmesi gereken ve çenelerin arka kısımlarında kemik olmayan ya da tüm dişlerini kaybeden hastalara uygulanmaktadır. Hastaların gün içerisinde sabit dişlere kavuşması sağlanır.

Ayrıca hastanın dental implant ameliyatını engelleyebilecek herhangi bir sağlık sorunu bulunmaması ve gerekli kemik hacmine sahip olması gerekmektedir. Eğer hasta yeterli seviyede kemik yapısına sahip değil ise greft ekleme işlemleri ya da sinüs lifting operasyonu yapılmaktadır.

All On Four Uygulamasının Aşamaları

All On Four uygulaması yapılacak olan hastalara ilk olarak detaylı klinik ve radyolojik muayene yapılması gerekir. Bilgisayarlı tomografi sonucuna göre gerekli ölçümler yapılarak hastaya uygun bir planlama gerçekleştirilir. All On Four implant uygulaması diş protezi ve cerrahi olmak üzere iki ana kısımdan oluşur. Tedavinin ilk gününde planlamaya uygun olarak 4 tane implant yerleştirilir ve daha sonra aynı gün geçici diş protezi implant üstüne sabitlenir. Cerrahi müdahaleden 3 ay sonra esas diş protezleri yapılır.

All On Four Tedavisinin Özellikleri

All On Four tedavisinin özellikleri şu şekildedir:

·        Tam dişsiz olan hastalara tek bir cerrahi işlem ile aynı gün içerisinde sabit diş protezi yapılabilme tekniğidir.

·        Sinüs yükseltme ameliyatı, kemik ilavesi gibi herhangi bir cerrahi işlem içermez.

·        Kişiye uygun bir şekilde planlanır.

·        Bakımı ve temizliği klasik dental implant üstü sabit diş protezlerine kıyasla çok daha kolaydır.

·        Hareketli diş protezi kullanamayan ya da bulantı refleksi olan hastalar için uygun bir tedavi yöntemidir.

·        Dizaynı tam diş protezlerine (damaklık) göre farklıdır.

·        Gerekli olan seans sayısı azdır. Yurt dışında ya da şehir dışında ikamet eden hastalar tarafından da sık sık tercih edilir.

All On Four İmplant Kimlere Uygulanabilir?

All On Four tedavisi, yeterli kemik hacmine sahip (hiç dişi olmayan) ve implant ameliyatına engel olabilecek herhangi bir sağlık problemi bulunmayan hastalara gönül rahatlığı ile uygulanabilir.

All On Four İmplant Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

All On Four İmplant tedavisi pek çok avantajı bir arada sunmaktadır. Sunmuş olduğu avantajlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

·        Tam dişsiz olan hastalar sabit ağızdan dışarı çıkmayan dişlere kavuşulmuş olur. Diş kemiğinin işlevlerini geliştirmesine bağlı olarak ortaya çıkan baskı ciddi oranda azaltılır.

·        Diş kemiğine uygulanan baskı sebebi ile meydana gelebilecek kemik hacmi kaybının önüne geçilir.

·        Çene kemiğinde meydana gelen tahribata bağlı olarak gelişen ağzın açıp kapamadaki duruş bozukluğu yok edilir ve sabit implant protez dişler ile hastalarımız daha estetik bir ağız görünümüne kavuşur.

·        Gün içerisinde yemek yerken ya da konuşurken ağızdan düşme korkusu yaşamazsınız. Dişleriniz ile çiğnerken koparma hissini tekrar yaşarsanız. Bir elmayı ısırarak rahat bir şekilde yiyebilirsiniz.

·        All On Four tedavisi sayesinde kullanılan implant sayısı daha az olduğu için maliyet düşer; daha ekonomiktir. Kemik oluşturmaya yönelik pahalı işlemler yapılmaz.

·        Kemik yapısını koruyarak ileride oluşabilecek kayıpları engeller ve başka tedavilerin uygulanmasına da gerek kalmaz. Kemik grefti işlemleri yapılmadan diş kemiği koruma altına alınır.

All On Four İmplant Tedavisi Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Hastaların verilen ilaçları düzenli bir şekilde kullanmaları ve birkaç gün sıcak içecek ve yiyecek tüketmemeleri gerekir. All On Four implant tedavisi uygulanan hastaların geçici protez dönemlerinde herhangi bir koşulda sert olan besinleri yememeye özen göstermeleri gerekir. Hastalar muhakkak yumuşak diyet ile beslenmelidirler. Hastalar 3 ay sonra yapılan kalıcı protezlerde normal besin tüketimine başlayabilirler.

All On Four İmplant Tedavisi Ağrılı Bir Tedavi Midir?

All On Four implant tedavisinde herhangi bir acı hissi ortaya çıkmamaktadır. Lokal anestezi ile uygulanmasının yanı sıra; hastalarımızın korku ya da anksiyete gibi sağlık problemleri olması durumunda isteklerine göre genel anestezi ile de uygulanabilmektedir. Fakat anestezi etkisi geçtikten sonra az da olsa ağrı hissinin oluşabilmesi gayet normal bir durumdur. Böyle durumlar için Dent İstanbul hekimlerimiz hastalarımıza uygun bir ağrı kesici ilaç vermektedirler. Belirtilen periyotlarda ve şekilde ilaçların kullanılması durumunda herhangi bir problem ortaya çıkmamaktadır.

Bizi Arayın Whatsapp Sizi Arayalım