Diş Çekimleri

Günümüzde teknolojinin ve bilimin gelişimi ve bunların diş hekimliğine katkıları ile öncelikle tedavi etme ve dişi ağızda tutmak amaçlanmaktadır. Diş çekimi, dişin kemikte yer alan soket adı verilen yuvasından uzaklaştırılması işlemine verilen isimdir.

Diş Çekimi Nasıl Yapılır?

Cerrahi yapmak için özel eğitim almış diş hekimleri olan ağız cerrahları ve diş hekimleri diş çekimi yapabilirler. Diş çekilmeden önce diş hekimi hastaya dişin alınacağı bölgeyi uyuşturmak için lokal anestezi uygulayacaktır. Bazı durumlarda, özellikle gömülü 20. yaş dişi çekiminde diş hekimi daha güçlü bir genel anestezi kullanabilir. Bu genel anestezi prosedür boyunca bireyi uyutacak ve ağrıyı önleyecektir.

Diş hekimi dişi kaplayan kemik ve diş eti dokusunu kesecektir. Daha sonra forseps kullanarak dişi kavrayacaktır ve dişi yerinde normalde sabit bir şekilde tutan çene kemiği ile bağlarından gevşetmek için hafif bir şekilde ileri geri oynatacaktır. Bazı durumlarda zor çekilen bir diş çok parçalı halde çıkarılabilir.

Diş çekimi sonrasında kanama olması gayet normaldir. Çoğunlukla dişten geride kalan oyukta bir kan pıhtısı oluşur. Diş hekimi diş oyuğuna bir gazlı bez yerleştirir ve kanama durdurmak için hastaya ısırmasını söyler. Bazı durumlarda diş çekilen bölgedeki etin kenarlarının düzgün kapanması için kendi kendine çözülebilen birkaç dikiş atılabilir.

Bazen soketteki kan pıhtısı gevşeyerek düşer ve oyuktaki kemiği ortaya çıkarır. Bu hem acı verici hem de riskli bir durumdur. İyileşme için kan pıhtısının oluşması gerekli olduğu için diş hekimi buna yardımcı olmak için antibiyotik ya antiseptik bulunduran bir macunu birkaç günlüğüne sokete yerleştirebilir.

Gömülü Diş Çekimi Nedir?

Gömülü 20 yaş dişlerinin sorun olmasının sebebi; evrimsel olarak bu dişe gereksinim kalmaması ve her geçen gün çenemizin küçülmesidir. Çenelerimiz küçüldükçe 20. yaş dişleri kendine yer bulmak için zorlanmakta ve bundan ötürü diğer dişler gibi çıkamamaktadır. Kendine uygun bir yer bulamayan 20. yaş dişleri önde yer alan dişi ittirerek baskı uygulamakta ve bu durum da çarpıklığa sebep olmaktadır. Ayrıca etraflarındaki diş etinin normal anatomik yapıda olmamaları ve çok geride olmaları sebebiyle kolay bir şekilde iltihaplı olabilmektedir.

Diş Neden Çekilir?

Yetişkin bireylerde bazı durumlardan dişlerin çekilmesi gerekebilir. Her ne kadar süt dişlerinin çocuklukta yerini alan yetişkin dişlerinin ömür boyunca kullanılması uygun olsa bile, birden fazla sebepten ötürü diş çekimi gerekebilir.

Bu sebepler arasında en yaygını dişlerin çürüme ya da travma sebebiyle iyileşemeyecek kadar hasar görmüş olmasıdır. Bunun yanı sıra diş hekimleri, özellikle çeneye tam olarak sığmayan çok sayıda dişin bulunduğu ortodonti tedavisi gerektiren vakalarda ağız içerisinde ön hazırlık için diş çekimini uygun görebilir. Yine benzer durumlarda diş etinin üstüne çıkmamış dişler ya da 20. yaş dişleri için gömülü diş çekimi müdahalesi gerçekleşebilir.

Eğer diş hasarı ya da çürümesi diş içerisinde yer alan kan damarları ve sinirlerden ortaya çıkan çekirdek olan diş pulpasına kadar yayıldıysa, ağızda yer alan bakteriler bu kısma girerek enfeksiyona yol açabilir. Bu durum çoğunlukla kök kanal tedavisi ile düzeltilebilir, fakat enfeksiyon çok şiddetli ise antibiyotikler ya da kanal tedavisi yeterli gelmez ise enfeksiyonun yayılmasını engellemek için diş çekimi gerekebilir.

Benzer bir durumda organ nakli ya da kemoterapi için kullanılan ilaçlar başka bir tıbbi komplikasyondan dolayı bağışıklık sistemi risk altında ise dişte enfeksiyon riski bile diş çekmek için yeterli bir neden olabilir.

Diş Çekimi Öncesi

Diş çekimi prosedürünün kendisi çoğunlukla çok güvenli bir tıbbi uygulama olmasına karşın prosedür sebebiyle dolaşım sistemine zararlı bakterilerin girmesine neden olabilir. Aynı zamanda diş eti dokusuna da enfeksiyon bulaşabilir.

Eğer başka bir tıbbi sebepten ötürü ağır bir enfeksiyon geliştirme ihtimali yüksek ise diş çekimi öncesi ve sonrasında antibiyotik kullanımı gerekli olacaktır. Bu nedenle diş çekiminden önce diş hekimimiz ile tam tıbbi geçmiş paylaşılmalıdır. Düzenli kullanılan takviye ve ilaçların yanı sıra yapay ya da hasarlı kalp kapakçığı, bakteriyel endokardit, kalça protezi gibi yapay eklemler, karaciğer hastalığı, bozulmuş bağışıklık sistemi, konjenital kalp kusuru gibi durumlar ile ilgili muhakkak Dent İstanbul kliniğimizdeki diş hekimimize detaylı bir şekilde bilgi verilmelidir.

Bizi Arayın Whatsapp Sizi Arayalım