Kemik Tozları & Sinüs Yükseltme İşlemi Nedir?

Kemik tozları, kemik greftleri olarak da isimlendirilen uyumlu materyallerdir. Çeşitli nedenlerle diş kaybına olan kemik dokusunun tamamlanması amacıyla kullanılır. Bu tozlar, hem bölgedeki iyileşmeyi hızlandırır, hem de kemik hacminin artmasına yardımcı olur. Kemik tozları, hayvan veya insan kaynaklı ya da sentetik olabilir.

Sinüsler, elmacık kemiği ile üst çenedeki azı dişlerinin kökleri arasında bulunan anatomik boşluklardır. Halk arasında da bilinen sinüzit, bu boşlukların iltihaplanmasıdır.

Sinüslerin alt sınırı, kemik erimesine ve üst çenedeki azı dişlerin çekilmesine bağlı olaraktan aşağıya doğru sarkabilmektedir. Kemik yüksekliğinin azalması, bu bölgeye implant yapılmasını engeller.

Sinüs yükseltme işleminde, sinüs tabanına kemik tozları yerleştirilerek kemik yüksekliği arttırılır bu alan implant uygulamasına hazır hale getirilir.

Sinüs yükseltme ve kemik tozu ilavesi işlemleri uygulandığında, implantın kemikle kaynaşması için öngörülen bekleme süresine 6 ay daha eklenmektedir.

Ağız Diş ve Çene Cerrahisine başvuran hastalarımızın ilk muayeneleri, tanı ve tedavi planlaması uzman hekimler tarafından yapılmaktadır. Tanı için ek görüntüleme gerektiğinde hastalarımıza gerekli görülen radyografiler çekilmektedir. Hastamızın tedavi planlaması tamamlandıktan sonra, gereksinimi olan tedavi işlemleri için randevu verilmektedir

Diş tedavilerine fiziksel veya zihinsel engeli nedeniyle uyum sağlayamayan, diş hekimi korkusu olan, kooperasyon kurulamayan, sendromu bulunan hastalarımızın tedavileri hastanemiz bünyesinde bulunan günübirlik ameliyathanede intravenöz sedasyon ve genel anestezi altında yapılmaktadır. Bu tedaviler bir anestezi uzmanı ile ağız, diş ve çene cerrahı tarafından ameliyathane koşullarında gerçekleştirilmektedir.

Tedavisi tamamlanan hastalarımızın gereksinimlerine göre hekiminin uygun gördüğü belirli periyotlarda kontrol seansı oluşturularak tedavi takibi yapılmaktadır.


Çene Kemiği Tozları (Kemik Greftleri)

Kemik eksikliği durumunda, kemik oluşturmak istenen bölgeye uygulanan materyallere kemik grefti denir. Bu kemik greftleri kişinin kendi vücudundan alınabilir (genellikle çene kemiği ve kalça kemiğinden alınır), hayvansal kaynaklı (sığır kaynaklı greftler) olabilir ya da sentetik olarak üretilebilir. 


Çene Kemiği Tozları Hangi Durumlarda Uygulanır?

Çene kemiğinin işlevini kaybettiği durumlarda uygulanan bir tedavi yöntemidir. İmplantın kemiğe takılabilmesi için kemiğin yeteri derecede sağlam olması gerekmektedir. Aksi takdirde implant iş görmez ve sağlıksız bir hal alır. Peki kemik tozu hangi durumlarda uygulanır? Doktor kontrolleri sonucunda belirlenen kemik tozu tedavisi şu sırayla ilerlemektedir.

• Teşhis konulması için öncelikle çene röntgeni çekilmektedir. Daha sonra hangi tarafa kaç tane uygulanması gerektiği belirlenir.

• Hastanın kemik tozu uygulanması esnasında, uygulanılacak yerleri uyuşturulur ve hastanın acıyı hissetmesi engellenir.

• Tedavi olacak alt veya üst çenede, implantın takılabilmesi için çene açılır. Daha sonra kemiğin güçsüzlük oranına göre kemik tozu eklenir.

• Kemik tozu eklendikten sonra, implant yerleştirilir ve dikim yapılır.

• Hasta kemik tozu tutana kadar belirli bir süre bekler ve doktor kontrollerine gider.


Bizi Arayın Whatsapp Sizi Arayalım